Öntözés homokos talajon

Általában nagyon jól bevált öntözési módszer az, ha ritkán öntöz az öntözőrendszer, azonban akkor nagyon kiadósan. Ennek az öntözési módszernek köszönhetően arra sarkaljuk a gyep, a tuják és más növények gyökérzetét, hogy ereszkedjen a talajban minél lejjebb.

A talaj mélyebb rétegeibe ereszkedett gyökérzet által a növény tartósabban tud hozzájutni a vízhez és stabilabb tartást is biztosít a növénynek. Ennek a stabilabb tartásnak a hiánya akkor mutatkozik meg igazán, amikor az öntözőrendszer csepegtető zónáját nem hosszú kihagyások melletti nagy mennyiségű vízkibocsájtásra állítjuk, hanem rövid időközönkénti kis mennyiségre. Ebben az esetben néhány tuja és ciprus féle, amelyek már elértek egy kritikus magasságot, sorra dőlnek ki egy a megszokottnál erőteljesebb szélben, mert a gyökérzetük sekélyes maradt és nem húzódott le és ezzel nem tudott stabilan megkapaszkodni. Nagy lecke volt ez egy időben a kertépítőknek és az öntözőrendszer telepítőknek egyaránt!

A homokos talajnál váltakozó öntözést célszerű alkalmazni, amelynél az öntözőrendszer zónáit úgy kell beállítani, hogy a tavaszi és az őszi időszakban a ritkább, de bővizű öntözéssel kell kondicionálni a növényeket a gyökerük mélyebb rétegekbe való ereszkedésébe, azonban a forró hónapokban ezen kívül szükségesek a napi kisebb öntözések is, mivel a homok nagyon gyorsan párologtat meleg közegben, mert a hőt hamar átvéve kiadja könnyen magából a nedvességet. A gyep esetében ez tévhitet eloszlatva öntözzön a legnagyobb kánikulában is egy napközbeni néhány percet, csak úgy frissítő jelleggel. Nagyon jó hatással lesz a gyepre! Abban az esetben mellőzze ezt, ha kútból öntöz, ahol a mélyebb vízrétegekből érkező víz jég hideg. Ebben az esetben ne így állítsa az öntözőrendszert, mert a jéghideg víz a forró homokon lévő gyepre öntözésével sokkot eredményezhet. Más esetekben azonban kiváló eredményhez vezet. Annyira széppé tudja varázsolni ez a kis fortély a gyepet, hogy döntő különbséget is okozhat a szomszéd és az Ön gyepe között!